Wczoraj popołudniu w Rzymie zmarł abp Józef Życiński. Miał 62 lata. Według informacji umieszczonej na stronie internetowej biura prasowego Konferencji Episkopatu Polski, prawdopodobną przyczyną śmierci był wylew krwi do mózgu.

Abp Józef Życiński był wybitnym teologiem, etykiem, erudykiem i filozofem- specjalizował się w filozofii nauki. Od lat był związany z ziemią Małopolską. Studiował w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. W 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie w Częstochowie. Od 4 listopada 1990 r. przez siedem lat pełnił funkcję biskupa Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej. Od 1997 r. został mianowany na arcybiskupa metropolitę lubelskiego.

Dla Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej był wielką i wybitną postacią. To On powołał do istnienia i podpisał dekret erygujący Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w naszej Diecezji: „Mając na uwadze dobro duchowe młodzieży katolickiej oraz potrzebę ożywienia duchem Ewangelii porządku doczesnego, działając na podstawie przepisów Prawa Kościelnego, eryguję Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej (…) i oddaję pod opiekę Patronów- św. Stanisława Kostki i bł. Karoliny Kózka.” (16.12. 1993 r. x. Józef Życiński – biskup Tarnowski)

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej pamiętając o modlitwie w intencji śp. Abp Józefa Życińskiego, dziękuje Mu za posługę w Kościele Tarnowskim, za troskę o młodzież tarnowską, którą uważał za źródło nadziei dla nich samych, dla społeczeństwa i Kościoła. Pamiętamy jednak, że „nigdy nie umiera ten, kto żyje w pamięci innych”.

KSM DT