Są tacy ludzie, którzy marzną we własnym domu, bo nie stać ich na ogrzewanie. Są tacy ludzie, których lodówki stoją niemal puste. Są tacy ludzie, którzy walczą o przetrwanie każdego dnia. Są tacy ludzie, Polacy, którzy mieszkają na Kresach i potrzebują naszej pomocy. Dla nich właśnie została stworzona akcja Polak z sercem!

Jesteśmy właśnie po zakończeniu jej VI edycji, dlatego jest to dobry czas, aby podkreślić ogrom dobra, które wydarzyło się przez ostatni miesiąc!

Ale, ale! Najpierw kilka słów o samej akcji – bo może nie wszyscy orientują się, o czym w ogóle mówię. Akcja Polak z Sercem jest organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Fundację dla Młodzieży już od 5 lat. Głównym jej celem jest pomoc Polakom zamieszkującym Kresy Wschodnie. Zapytacie: co to są te Kresy Wschodnie? A no nic innego, jak tereny dzisiejszej Litwy, Białorusi i Ukrainy. Pomagać można na aż na 4 sposoby: poprzez darowiznę pieniężną, ofiarowanie darów, SMS charytatywny o treści „Kresy” na numer 72052 oraz przez tzw. Edaromat, czyli internetowy sklep z darami, dzięki któremu po wpłaceniu przez nas kwoty stanowiącej równowartość ceny danego produktu, trafi on bezpośrednio do potrzebujących. SMS i Edaromat działają przez cały rok. Edaromat znajdziecie na stronie internetowej akcji Polak z Sercem, podrzucam link: https://polakzsercem.pl/?mod=edaromat. Natomiast zbiórka pieniędzy i darów odbywa się raz w roku i to właśnie o niej jest ten artykuł.

W tym roku akcja Polak z Sercem miała miejsce w dniach 5-26 listopada, a więc niemal cały miesiąc! Nasz diecezjalny KSM jak co roku włączył się w zbiórkę, a to wszystko dzięki 10 wspaniałym oddziałom, które wyraziły chęć pomocy! Trzeba przyznać, że zarówno wolontariusze, jak i darczyńcy spisali się na medal! Dla udowodnienia zobaczcie, jak wygląda podsumowanie akcji w naszej diecezji w liczbach:

  • 5000 złotych
  • 500 kilogramów darów
  • 10 oddziałów
  • ok. 70 wolontariuszy
  • TYSIĄCE wspaniałych serc

Wśród prawie pół tony darów znajdują się między innymi produkty spożywcze, tj. mąka, cukier, herbata, olej, konserwy ryż, makarony. Wszystkie te dary już wkrótce trafią do naszych rodaków, dostarczone osobiście przez przedstawicieli KSM i FDM.

Zadowolenia z przebiegu akcji nie kryje nasz diecezjalny jej koordynator, Patryk Szczygieł, który jest pod wrażeniem wielkich serc wszystkich wolontariuszy i darczyńców!

Jeszcze raz chcemy niezmiernie podziękować za Waszą chęć niesienia pomocy potrzebującym i gotowość do służby Ojczyźnie i ludziom! Szczególne podziękowania kierujemy do członków oddziałów z Jadownik, Jazowska, Lisiej Góry, Marcinkowic, Pisarzowej, Pogórskiej Woli, Starego Sącza, Straszęcina, Szczawy i Wadowic Górnych. Jesteście niesamowici!

Nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić Was do śledzenia akcji Polak z Sercem przez cały rok i dzielenia się dobrem z tymi, którzy wbrew pozorom są nam bardzo bliscy, bo jak mówi hasło akcji:

„Dzieli nas granica, łączy nas polskość.”

Magdalena Żelichowska

KSM DT