Początek sierpnia to dla nas intensywny czas – czas pełen niezapomnianych chwil spędzonych na terenie diecezji drohiczyńskiej. Wraz z młodymi z całej naszej diecezji wzięliśmy udział w warsztatach pod nazwą “Młodzi dla środowiska”, mające na celu zaprzyjaźnić nas z dobrymi nawykami chroniącymi naturalne środowisko.

Już podczas pierwszych dni nie mogliśmy narzekać na nudę. Wspólna integracja i warsztaty stworzyły z naszej grupy niesamowitą ekipę. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, na które w codziennej rzeczywistości nie zwracaliśmy uwagi. Wspólny wyjazd do Białowieży zaowocował nowymi doświadczeniami i zaznajomieniem nas z nowymi gatunkami zwierząt – niektórzy z nas po raz pierwszy ujrzeli na własne oczy żubra czy wilka.

 

Oprócz wycieczek, nasz czas pochłonęły również czynności podejmowane na miejscu. Jedną z głównych atrakcji była możliwość wcielenia się w podniebne stworzenia i niczym sokół szybować nad rozciągającym się lasem. Oczywiście nie mogło zabraknąć formacji duchowej, dlatego najważniejszym punktem każdego dnia była Eucharystia, w której uświetnienie włączał się każdy z nas.

 

 

Podczas tygodnia zmagań z samym sobą i otaczającą nas zewsząd dziką przyrodą, zrozumieliśmy, że nie zawsze to co obce i nieznane jest złe, a wręcz przeciwnie – często bywa inspirujące. Mamy nadzieję, że te kilka dni spędzone z dala od zgiełku codzienności są początkiem czegoś nowego – początkiem nowej ery naszego życia.

 

 

Chcesz zobaczyć i dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do naszej krótkiej relacji zdjęciowej poniżej z jakże aktywnego czasu w Puszczy 😀

 

 

 

 

A czym jest sam projekt Młodzi Dla Środowiska?

KSM Diecezji Drohiczyńskiej zaraża ekologią! 

Czytaliście kiedyś Laudato Si’ – ekologiczną encyklikę papieża Franciszka? Warto przeczytać! Ale jeśli gorące lato nie sprzyja skupieniu uwagi na lekturze to mamy dla Was atrakcyjną alternatywę, by poznać zawarte tam przesłanie i zacząć dbać o środowisko w duchu chrześcijańskim.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej m.in. z inspiracji tą właśnie encykliką i bardzo sobie ceniąc walory przyrodnicze obszaru, w którym się znajdują, w ubiegłym roku rozpoczęło ciekawy projekt, dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nazywa się on „Ogólnopolski Program Aktywnej Edukacji Ekologicznej Młodzi dla Środowiska” i skupia się na edukacji ekologicznej ludzi w wieku 7-19 lat z całej Polski.

W ramach projektu odbywają się Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej i Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej na Rzekach, Warsztaty dla rodzin mających dzieci w edukacji domowej oraz Kurs Trenerów Ekologii i Ochrony Środowiska. Ale to nie wszystko!

Drugim ważnym elementem projektu jest Zintegrowana Platforma Cyfrowej Edukacji Ekologicznej: www.mlodzidlasrodowiska.pl. Brzmi poważnie, ale to bardzo fajny serwis internetowy, który poza informacjami o ekologii zawiera także interaktywną mapę Obszarów Natura 2000 (mapa jeszcze w przygotowaniu, ale lada chwila będzie gotowa), bazę materiałów edukacyjnych i – to spodoba się Wam najbardziej 🙂 – część społecznościową. Jaką? Może nie tak widowiskową jak Facebook, ale ma nad nim jedną kluczową przewagę: tu spotkacie ludzi w swoim wieku zainteresowanych ekologią i wyznających takie same wartości jak Wy. Jeśli byliście na Terenowych Warsztatach, to odnajdziecie tu koleżanki i kolegów z tego wyjazdu. Jak to zrobić? Należy założyć sobie konto w części „Edukacja Ekologiczna”, a potem w zakładce „Wiadomości” możecie wyszukać po imieniu i nazwisku właściwe osoby i wysłać do nich wiadomość prywatną.

Jeśli mimo wszystko wolicie korzystać z Facebooka, to tam też znajdziecie Młodych dla Środowiska: https://www.facebook.com/Młodzi-dla-środowiska-1490068627718721/. Zachęcamy do polubienia, aby być na bieżąco ze wszystkim, co się dzieje w tym projekcie przygotowanym specjalnie dla Was 🙂

A jak chcecie poznać więcej szczegółów, to wszystkie znajdziecie tutaj: http://mlodzidlasrodowiska.pl/2/o-projekcie.

 

KSM DT