DSC_0011

 

W dniach 16-18 października w Koszycach Małych w Domu Rekolekcyjnym Księży Sercanów odbyło się Szkolenie Zastępowych
i Szkolenie Kierownictw Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

 

Pierwszego dnia, podczas Mszy Świętej oraz pracy w grupach nad dokumentami Kościoła Katolickiego, rozważaliśmy temat świętości, powołania i roli świeckich w Kościele. Uświadamialiśmy sobie, że każdy z nas ma wielki wpływ na tą wspólnotę oraz to, że kształtujemy ją, począwszy od przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego. Im lepiej ja (jądro komórkowe) w moim życiu, codzienności (komórka), włączając się do Kościoła (komórczak) będę działać, w tym lepszym ten “komórczak” będzie stanie, będzie zdrowszy, piękniejszy. Im więcej jest Chrystusa w naszym życiu, tym lepiej wypełniamy swoje powołanie, lepiej działamy, wszystko powinniśmy robić w Nim, dla Niego i przez Niego.

Bardzo bogata w treści była sobota, na porannej Mszy Świętej Ksiądz Paweł Górski wspomniał o wierze jako o Łasce, która warunkuje nasze zbawienie. Głównym motywem naszych działań, czynów, ma być wiara w Jezusa i miłość do Niego. Tematami gawęd na szkoleniu kierownictw był plan miesięczny i roczny- uczestnicy przygotowywali plany i prezentowali je w ramach zajęć praktycznych; zarządzanie czasem przydatne każdemu Prezesowi, KSM wobec Prawa oraz pozyskiwanie funduszy na działalność oddziału. Każdy Prezes podszedł do zadań bardzo poważnie i chłonął przekazywaną wiedzę, aby móc wykorzystać ją do jak najlepszego prowadzenia oddziału. Gawędy na szkoleniu zastępowych to m.in. dokumentacja KSMu; rola poszczególnych członków kierownictwa; PR; proaktywność oraz zarządzanie czasem. Treści miały zmotywować uczestników, dać im potrzebną wiedzę do prowadzenia spotkań i organizacji pracy oddziału. Gawędy poprowadzili: Prezes KSM DT- Natalia Bania, Maciej Wierzchowiec, Marcin Hebda, Agnieszka Wywrot, Angelika Biernat, Krzysztof Kumięga oraz Ks. Paweł Górski. Wieczór wykorzystaliśmy na wspólną zabawę, w którą każdy z oddziałów włożył swoje “trzy grosze”. Entuzjazm, radość, śmiech… czyli po KSMowsku! 🙂 Dzień zakończyliśmy modlitwą różańcową w intencji wszystkich księży.

Ostatniego dnia, na kazaniu Ks. Pawła usłyszeliśmy o tym, że Pan Bóg wybiera każdego z nas do pewnych działań, posyła nas do służby, a my z pokorą powinniśmy ją pełnić nie oglądając się zbytnio na nasze “ubytki”-przecież każdy jakieś ma. Szkolenie zakończyły dwie gawędy w tematyce szkolenia swoich następców, prowadzenia grupy, motywowania, wolontariatu na Światowe Dni Młodzieży, akcji KSM DT i jego sztabach. Uczestnicy zmotywowani, “naładowani” pozytywną energią, z głową pełną pomysłów i wiedzy powrócili do swoich oddziałów. Owoce przedsięwzięcia zobaczymy niebawem 🙂

KSM DT