IMG_0434Od 26 lipca do 2 sierpnia w Zabawie w Sanktuarium bł. Karoliny odbywało się IV Miasteczko Modlitewne  przeprowadzane pod hasłem „Wzorze żywej wiary – módl się za nami”. Uczestnicy przeżyli w trakcie ośmiu dni wiele wspaniałych chwil, podczas których zbliżyli się do Boga, a także mogli poznać lepiej siebie wzajemnie. Radość i entuzjazm wszystkich sprawiała, że atmosfera w Sanktuarium bł.Karoliny była wyjątkowa.

Młodzież w pierwszym dniu została podzielona na siedem grup, których nazwy pochodziły od  Kościołów, do których zostały skierowane listy w Apokalipsie.  Podczas spotkań uczestnicy rozważali Słowo Boże oraz przygotowywali scenki, w trakcie których przestawiali fragmenty z życia Bł. Karoliny, połączone z elementami znanej książki „Mały Książe”.

Dzięki wspólnej pracy młodzi ludzie ubogacili się wzajemnie, a także pokonali bariery nieśmiałości i lęku. Spotkania te miały duże znaczenie pedagogiczne, niejednokrotnie ujawniały się wtedy nowe talenty, a inni oglądając swoich znajomych, mogli lepiej poznać i zrozumieć omawiane tematy.

Najważniejszymi momentami każdego dnia była wspólna Eucharystia oraz wieczorne adoracje Najświętszego Sakramentu, podczas których Miasteczkowicze klęczeli wokół ołtarza, pod którym znajdują się szczątki Błogosławionej Dziewicy. W każdym dniu katechezy oraz homilie były połączone tematycznie, co pomagało w zachowaniu ciągłości i lepszego rozwoju duchowego uczestników rekolekcji.

Istotnym elementem  tegorocznego spotkania w Zabawie była pielgrzymka do Wał Rudy do domu Błogosławionej Karoliny, podczas której młodzież dała świadectwo swojej wiary. Po dotarciu na miejsce młodzi wyruszyli na Drogę Krzyżowa. Był to czas rozmyślania i refleksji nad życiem i śmiercią ich rówieśniczki.

Do atrakcji Miasteczka Modlitewnego należał koncert kleryckiego zespołu Bethesda oraz pogodne wieczorki, kiedy to młodzież tańcem i wspólna zabawą chwalili Boga. Każdy, kto miał styczność z uczestnikami rekolekcji u Karoliny, mógł zauważyć, że są to ludzie do tańca i do różańca, którzy potrafią pobożnie uczestniczyć w modlitwach, ale też świetnie się razem bawić.

Spotkanie zakończyła uroczysta Msza Święta w 115 rocznicę urodzin bł. Karoliny, po której każdy mógł skosztować urodzinowego tortu. 2 sierpnia to dzień, do którego przygotowywali się wszyscy i choć żal było potem opuszczać Zabawskie progi, to myśl, że znów za rok tu się wróci oraz że każdy dzięki przebywaniu u bł. Karoliny wzmocnił się duchowo, dodawała otuchy i siły. Do owoców tegorocznego Miasteczka Modlitewnego zaliczyć można nową inicjatywę, każdego 10 dnia miesiąca będzie miała w Zabawskim Sanktuarium miejsce modlitwa o dobra przyjaźń, piękną miłość i odnowienie utraconych relacji. Już dziś zapraszamy wszystkich na 10 września do bł.Karoliny.

                                                                                                                           Patrycja Ścieżka

Sztab szerzenia kultu bł. Karoliny

KSM DT