ksm5Dnia 23 listopada w Kościele Katolickim obchodzona jest Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W tym dniu swoje święto patronalne mają również Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Najważniejszy zjazd w ciągu roku jest idealną okazją do wspólnego spotkania, świętowania, integracji, podsumowania tego, co za nami oraz wyróżnienia tych najaktywniejszych w ostatnim czasie.

Ale zacznijmy od początku. Wszystko rozpoczęło się o godzinie 12:00 w Bazylice Katedralnej gdzie podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył ks. Biskup Ordynariusz Andrzej Jeż, miały miejsce dwa wydarzenia. Dla nas – KSM-owiczów – to najważniejsze: grupa 56 kandydatów złożyła swoje przyrzecznie i uroczyście została włączona do grona pełnoprawnych członków KSM-u; oraz pożegnanie ks. Bpa Jana Piotrowskiego, który od 29 listopada obejmie posługę ordynariusza diecezji kieleckiej. Warto również wspomnieć, że ks. bp Jan darzy nasz KSM dużą sympatią, czego dowodem były jego częste wizyty w naszym biurze, np. na kawę, czy prezenty w postaci różnych słodkości.

Druga część obchodów, to spotkanie na Auli Jana Pawła II, gdzie działo się sporo… Zaledwie wszyscy przebrnęli przez „sekretariat”(który skrupulatnie zapisywał wszystkie oddziały) i zajęli swoje miejsca, a na salę wkroczył znamienity Gość – ks. bp Andrzej. Przywitaliśmy go piosenką „Nie ma innego jak Jezus …”, którą śpiewała cała sala, włącznie z naszym gościem. 🙂 Następnie ks. biskup skierował do nas słowo,w którym prosił, abyśmy odważnie działali w świecie Internetu. Po tym przemówieniu przedstawicielki Zarządu wręczyły J.E. drobny prezent, a odpowiedzią były słowa ks. bpa: „Ja od Was zawsze coś dostaję…”. 🙂

Następny punktem był poczęstunek, który umilił na zespół KSM-owiczów z Piwnicznej Zdroju. Po przedstawieniu przez Kamilę – prowadzącą spotkanie – wszystkich oddziałów, Zarząd odśpiewał piosenkę, która wprowadziła w tematykę wyróżnień. I tak:

– wyróżniony oddział to: KSM Tarnów Miłosierdzie Boże oraz KSM Bochnia św. Jan;

– wyróżniony Asystent, to: ks. Janusz Michalik;

– wyróżniony KSM-owicz, to: Magdalena Nowak.

Wartym zauważenia jest również fakt, że nasza diecezja doczekała się pierwszego Lidera KSM, a jest nim Druh Marcin Hebda!

Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratulujemy, dziękujemy i liczymy na jeszcze lepszą współpracę.

Następnie oddział KSM Podegrodzie, przybliżył nam definicję Lidera oraz przypomniał, że najlepszym liderem w diecezji jest oczywiście Pani Prezes Natalia. To krótkie przedstawienie również miało nas wprowadzić w tematykę Młodzieżowej Szkoły Animatora. W tym roku przyznano 29 certyfikatów, które świadczą o ukończeniu MSA. I ostatni punkt, na który wszyscy z niecierpliwością czekali, to wręczenie legitymacji oraz odznak KSM dla osób, które w tym roku złożyły przyrzeczenie. Do tej części przygotował nas oddział KSM Nowy Sącz – św. Kazimierz, który przypomniał podstawowe, a zarazem najważniejsze wartości naszego Stowarzyszenia. Pod koniec swoją obecnością zaszczycił nas sam Przewodniczący Krajowej Rady KSM (Szef wszystkich szefów – wieloletni prezes KSM naszej diecezji) – Pan Krzysztof Kumięga, który również otrzymał okolicznościowy prezent w podziękowaniu za wkład na rzecz rozwoju Stowarzyszenia w naszej diecezji.

Tak w dużym skrócie można opisać świętowanie tegorocznych obchodów Chrystusa Króla. Nas, jako Zarząd, cieszy coraz większa świadomość o Stowarzyszeniu, a zarazem odpowiedzialność wśród członków, czego wyrazem było tak liczne uczestnictwo Druhen i Druhów (około 200 osób) w święcie patronalnym. Cieszymy się, że wszyscy razem tworzymy Katolickie Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej.

Marcin Świądro

KSM DT